2023. április 23.
Marcal-medence tavaszi zsongásban
A vasárnapi napot madarászatra szántam. A tavaszi időszakban nem sikerült kijutni a Marcal-medencébe. Eddig. Aznap reggel 8 óra körül már a lápréteken nézelődtem. Kicsit májusba csúszva, de fogadjátok az áprilisi élményeket:
A Marcal egykori árterületére összességében elmondható, hogy a tavaszi csapadéknak hála szépen feltöltődtek a mélyebb részek belvízzel. Ennek köszönhetően nagy mozgás mutatkozott meg eme tocsogósok környékén. Ahol mélyebb víz is akadt ott tőkés récék, böjti récék és csörgőrécék táplálkoztak. 2 bütykös ásólúd színesítette legjobban a színkavalkádot. Több, párba állt bütykös hattyút is megfigyeltem, melyek közül a "1JK4" a nyomon követhető: 2015-ben gyűrűzték Fertőhomokon, majd minden évben Fertőd központtal tartózkodott kisebb elvándorlásokkal, főleg a Kis-Balaton térségére; örültem, hogy sikerült Nagypiriten leolvasni a nyakgyűrűjét.
Visszakanyarodva a madarakhoz, sok fehér gólya a falvak béli fészkén ül, nagy kócsagok, vörös gémek tűntek fel, 3 üstökösgém keresgélt csoportosan egy legelőn. Számomra érdekes megfigyelés eme madártól.
Limikóla-téren elég sok faj megmutatkozott, de számításba kell venni, hogy a magas növényzet miatt kellő takarás is volt mindenütt. Nézzük miket sikerült spektíven észre venni: 1 gólyatöcs, ~50 bíbic, 300< réti cankó, 5 füstös cankó, 8 szürke cankó, 1 tavi cankó, ~20 sárszalonka, 200< pajzsoscankó. 1 dankasirály pihent még az egyik belvízfolton.
A "kisebb" madarak főleg énekhangjukkal kerültek fel a listára. A nádi énekesek, a bokrosok poszátái, a rétek, parlagok kismadarai. Mezei és búbospacsirták, sárga billegetők, bokrosok mélyén éneklő fülemülék, a tavalyi kórókra kiülő cigány és rozsdás csukok. A lombkoronában barátposzáták és mezei poszáták énekeltek, a nádfalakban nádirigó, nádi tücsökmadár és foltos nádiposzáta trillázott. Füsti fecskék vadászgattak a levegőben, átrepült hullámos' röptével egy-egy fekete harkály és zöldküllő. 1 búbosbankával akadtam össze, de csak pár képkocka erejéig engedte fotózni magát. A kakukkok azonban sokfelé előkerültek. Már lesik potenciális tojás-neveldéjüket, hiszen ez a fészekparazita madárfaj más madár fészkébe tojja a tojását, ezzel rábízva az anyai gondoskodást.
Ragadozómadarak maradtak a Marcal'os bejegyzés végére. A kitett vércseládák környékén vörös vércsék vadászgattak, egerészölyvek keringtek a revírjeik környékén, hangos vijjogás'sal. A rétihéják kedves élőlénycsoportot jelentenek számomra. Három fajukkal is sikerült találkoznom aznap, hála a vonulásnak. Hiszen a megfigyelt 1 kékes rétihéja tojó észak felé tartott már. A barna rétihéják sok nádas részen jelen voltak, kiemelni egy hím példányt emelnék ki, hiszen ennek színezete eltér a megszokottól, jóval világosabb tollakkal rendelkezik, mint fajtársai. És persze a hamvas rétihéják. Korábbi évekről két ismert költőhelyre is ránéztem, melyeknél az egyik helyen 1 hím, a másik revírben 1 hím és 1 tojó is nászolgatott. Hajrá hamvasok'!
vörös vércse |
barna rétihéja tojó |
világos színű barna rétihéja hím |
barna rétihéja hím |
hamvas rétihéja hím |
Az utolsó képekhez csak pár gondolat. Egy nagy rudli gímszarvasba is beleakadtam a Marcal-mentén. Érdekes, hogy eme, főleg erdőkhöz szokott állat ilyen feltételek mellett is tartósan megjelenik.
Házi rozsdafarkú és csicsörke. Kedves madarak a kerti fákról. Gyakran fotózom őket ha szép fények mutatkoznak jövet-menet a kertben.
Ez volt április...
Ez volt április...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése