2022. július 31., vasárnap

Fehér gólya ellenőrzés

   2022. július 14.

Fehér gólya fészekellenőrzések, fióka-számlálás

Ez egy visszatérő projekt. Mint sok más a Marcal-medencében. Szóval a fehér gólyák fészkelésének ellenőrzését idén is elvégeztük Nikivel. Erről nem is írnék bővebben, csatolom az eredményt, no meg a képeket.
Írok másról.

5 falu, 10 fészek, 13 fióka
fehér gólya
A bejegyzésben írok a falvak közötti utazást színesítő szárnyas-eseményekről.
Kétségtelen, hogy a barna kánya megfigyelés jelentette a legszínesebb pillanatot. Gyurgyalagokért álltunk meg, mivel azok az aszfalton melegedtek. Póbáltam értékelhető képet készíteni a látottakról, azonban nem sikerült. A következő pillanatban már 1 barna kánya rebbent fel mellőlünk. Nemsokára feltűnt a társa is. Sokáig köröztek egy bizonyos hely köré gravitálva'; reméljük revír! Majd kiderítjük!
gyurgyalag
bogáncslepke
vörös gém
barna kánya

2022. július 25., hétfő

Hamvas rétihéja-védelem

  2022. július 11.

Hamvas rétihéja - a védelmi munka háttere

Sokat írtam már a Marcal-medence hamvas rétihéjákról, azok védelméről. Most arra gondoltam a védelmi munka hátteréről is megemlékezem. 
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Ragadozómadár-védelmi Szakosztályának keretein belül tevékenykedik a Hamvasrétihéja-védelmi Munkacsoport. A Munkacsoportot fajkoordinátor irányítja, ifj. Turny Zoltán. Zoli vezetésével az egész ország területén zajlik a hamvas rétihéják fajvédelme, kutatása. Ebbe a projektben próbálom én is kivenni a részemet. Zoli útmutatása mellett átfogó, kutatásokban és eredményekben gazdag fajvédelem zajlik. Az alábbi linkeket bátran ajánlom bárkinek:
https://www.mme.hu/hamvasretiheja-vedelmi-munkacsoport
https://www.facebook.com/Hamvasretihejavedelem

Már csak azért is írtam le a fentieket, mert a július 11-ei revírellenőrzésemet egy, még a Hamvas'-tábor idején Turny Zoli által felfedezett fészeknél ejtettem meg. Ottlétemkor a pár aktív volt, etetett. A következtetések alapján fiókás fészekaljjal rendelkeztek. A nézelődés folyamán a környező szárnyasokra is figyeltem, ráadásul a környék védett növényei - egy 5-10.000 tős kisfészkű aszat állomány is előkerült. 

hamvas rétihéja fészkelőhely, rekettyebokrokkal tarkított nádas-aranyvesszős élőhelyen

hamvas rétihéja hím, mezei pacsirta zsákmánnyal

hamvas rétihéja tojó, a fiókák fészken történő etetése után kiül pihenni
cigánycsuk hím
sárga billegető hím
sárga billegető fiatal
kisfészkű aszat
vaddisznó túrás, az egyik legnagyobb természetes veszélyeztető tényező nyomai

2022. július 10., vasárnap

Fészkelésellenőrzés

  2022. július 7.

Hamvas rétihéja fészkelésellenőrzés

Pünkösd után most sikerült csak visszajutni a megtalált hamvas rétihéják fészkeihez. A védelmi munka során nyomon követjük a fészekaljak állapotát, azok sikerességét. 

Ezen a csütörtöki napon egy 2 páros kolóniához indultam ki, melyet egy késő délutáni zápor előzött meg. Kiérkezésemkor már az egyik pár a levegőben repkedett, melyek az ottlétem alatt kétszer is beetettek a fészekre. A tojó sokat tartózkodott a fészek környezetében, vadászgatott, ücsörgött. A szöcske és pocok jelentette táplálékot a tojó gyorsan a fiókáknak vitte, majd rövid, fészekben töltött idő után ismét a környéken repkedett, vagy pihent. Ebből arra következtethetünk, hogy a fiókák már kellően nagyok, így nem kell túlságosan "bábáskodni" felettük.
A másik, szomszédos pár tagjai közül csak a tojóval találkoztam. Rövid találkozás volt, hiszen kevés szinkronrepülés után száraz fészekanyagot szedett össze, hogy ezzel is komfortosabbá tegye az eső áztatta fészket. Valószínű itt még tojásokat rejt a földön lévő fészek.