2021. március 28., vasárnap

Nagyacsád, Pápa

2021. 03. 28.

Nagyacsád, Pápa

Pár Nagyacsádon készített képpel kezdeném a bejegyzést.
A tavaszias napok szépen követik egymást, zöldülnek a növények, csicseregnek' a madarak. A kerti gyümölcsfák nyesése közben kattintottam párat: a ház környékén keresgélő barázdabillegetőről, az "Akácos" szélén fészket építő örvös galambokról.
Barázdabillegető (Motacilla alba)
Napraforgó kutyatej (Euphorbia helioscopia)
Sárgabarack fajta (Prunus armeniaca)
Sárga kéregzuzmó (Xanthoria parietin)
Örvös galamb (Columba palumbus)
Ha szép az idő, a pápai kertünkben is élvezzük a napsütést. A fű közt több virág is bontja szirmait, ebből mazsolázgattam. A Várkert közelsége miatt varjú-folyosón' lakunk. Az oda-vissza repkedő vetési varjak és csókák gyakran feltűnnek. Olykor felülnek a környék nagyobb fáira, onnét nézelődnek. A repkedők között feltűnik 1 karvaly, balkáni gerlék vitorláznak. Kertünk nyírfájának odvába mezei verebek hordják a fészekanyagot, folyton megjelenik házi feketerigónk is.
Fekete rigó (Turdus merula)
Perzsa veronika (Veronica persica)
Piros árvacsalán (Lamium purpureum)

Salátaboglárka (Ficaria verna)
Házi méh (Apis mellifera)
Mezei veréb (Passer montanus)
Vetési varjú (Corvus frugilegus)
Karvaly (Accipiter nisus)
Csóka (Corvus monedula)

2021. március 22., hétfő

Szeles március

 2021. 03. 15.

Márciusi Marcal-mente

Március 15. 10°C-kal, borult-napos égbolttal, erős északi széllel érkezett. Nemrég jöttem meg a területbejárásról. Még friss az élmény, így gyorsan "papírra" is vetem...
Elsőnek a még nálunk vendégeskedő téli madarakkal kezdeném a beszámolót. Kisebb csapat fenyőrigó keresgélt a vizek uralta legelőkön. 2 nagy őrgébics ücsörgött a galagonya bokrokon, az erős szélben nehezen haladtak északnak a kékes rétihéja hímek. 2 pédányt is megfigyelhettem.
Kékes rétihéja (Circus cyaneus)
Nagy őrgébics (Lanius excubitor)
Folytassuk a sort a vonulókkal. Vörösbegyek és cigánycsukok azok a kismadarak, melyek nagyobb példányszámban elémkerültek. Seregélyek és bíbicek kutakodtak a földeken. A nagyob  belvízfoltok szélvédett öbleiben csörgő, böjti, fütyülő, kanalas és nyílfarkú récék úszkáltak.
Vörösbegy (Erithacus rubecula)
Cigánycsuk (Saxicola torquata)
Szürke gém (Ardea cinerea)
felreppenő vadrécék
Bíbic (Vanellus vanellus)
Végül a revírt fogaló madarak. Sok egerészölyv, vörös vércse kering a már kiválasztott fészke közelében. Egy ideje már foglalkozunk a vörös vércsék Marcal-medencei költőládáival. Jópár fészkelőalkalmatosság kihelyezésre került, ezeket sikeresen el is foglalják a vércsék. A mai napom ettől függetlenül egy érdekes megfigyelést is tettem. 2 vörös vércse hím agresszívan támadta egymást az egyik láda közelében. Ez is bizonyítja, hogy alkalmas a medence eme ragadozók megtelepedésére és még van igény a további mesterséges fészkelőhely bővítésre. A fészekfoglalást a hollók is jelzik. A magasfeszültségű légvezetékek oszlopain 2 hollófészket is elfoglaltak ezek a fekete-tollú madarak.
Holló fészek
Vörös vércse (Falco tinnunculus)

2021. március 14., vasárnap

Bakonybél vol.9

 2021. 03. 03.

Bakonybéli mindennapok

Gímszarvas
Muflon
Elegyes erdőrészlet
Lepketapló
Fekvő holtfa újulatban
Levélkút-árok
Babérboroszlán
Vágásterület
Mesterséges erdősítés bükk-csemetékkel, piros jelölőszalaggal, valamint vadriasztó szerrel
Hulott agancs
Tavaszi tőzike
Jégvarázs'

2021. március 3., szerda

Február lezárása

2021. 02. 20. és 28.

Februári kiruccanások

Februárban két alkalommal jártam még terepen, leszámítva az előző bejegyzés etapját.
20-a egy ködösnek induló szombat volt. A Hencz-családdal tartottunk egy délutáni madarászatot. A Marcal-völgy déli szakaszán kezdtünk, majd északon zártuk a napot.
2 rétisas volt a fő látnivaló, melyek közül az egyik példány a belvizeken időző récéket abajgatta'. Tőkés, fütyülő, csörgő, kendermagos és nyílfarkú récéket. Pár nagy lilik és bütykös hattyú mutatkozott még meg. A terepi helyszínek között karvallyal, kis sólyommal, nagy őrgébiccsel találkoztunk. Megérkeztek a bíbicek és a seregélyek is. A napnyugtát először egy csapat daru megfigyelése színesítette, majd 16 éjszakázni érkező kékes rétihéja zárta.
Tőkés réce (Anas platyrhynchos)
28-a vasárnap, Vas megyében nézelődtünk. Egy kavicsbányatavon 1 nyári lúd, 4 nagy lilik, bütykös hattyúk, tőkés récék, kendermagos récék, kanalas récék, fütyülő récék, csörgő récék és barátrécék keringtek. Sok szürke gém, nagy kócsag és nagy kormorán  tűnt fel. A bíbic-csapatok között 1 pajzsoscankót szúrtunk ki, mindeközben barázdabillegetők kergetőztek már.
Nagy kárókatona (Phalacrocorax carbo)
Átautóztunk egy trágyatelephez. Rengeteg holló, minimum 10 egerészölyv került megfigyelésre. A kocsiból kiszállás közepette egy kánya is besiklott felénk. Pár kép kattintás után kiült egy fára, majd onnét jellegzetes kánya' manőverek közepette elsiklott. Sokat gondolkodtunk melyik faj lehetett. Alaposabb utána-olvasás, és -kérdezés közepette egy érdekes színezetű 2cy barna kányát könyveltünk el.
Egerészölyv (Buteo buteo)
Holló (Corvus corax)
Barna kánya (Milvus migrans)