2015. december 31., csütörtök

Fészekkeresés

2015. 12. 29.

A Marcal-menti barangolás

Sikeresen összejöttünk egy ködös fészek-felméréshez, így 9 óra környékén nekiindulhatott 5 fős brigádunk a folyó mellett megmaradt erdőfoltoknak.
A Marcal Veszprémi oldalán elég mozaikos a táj. A régi meder nyomai sorra felfedezhetők, így az egykori környezet is kirajzolódhat az ember szeme előtt.

A sás-nád foltokat mind természetközeli, mind ültetett erdők tarkítják. Viszonylag sok nemes nyáras, fehér nyáras található a területen; de szerencsénkre bóklászhattunk égeresekben, fényképezhettünk öreg fehér füzeseket is. Vannak még érdekes élőhelyek az emberi nyomás ellenére is a környéken.
Fehér füzes-ligeterdő

Az állatvilágra természetesen mindig figyelgettünk. A harkályok képviseletében 1 fekete harkályt, 1 zöld küllőt figyeltünk meg, kismadarak közül 30as csíz-csapat érdekes. A ragadozókat egerészölyvek, 1 karvaly, 2 héja, 3 kis sólyom, és 2 kékes rétihéja tojó jelentette. Továbbá szemünk elé kerültek tőkés és csörgő récék, nyári és vetési ludak, valamint 2 bütykös hattyú is. A tocsogós részeken sárszalonkákat röptettünk meg, no meg 6 darvat fényképezhettünk.
Kékes rétihéja (Circus cyaneus)

Daru (Grus grus)


A nap zárásaként 10 feletti fészket sikerült feljegyzenünk. Záróképnek egy jól elrejtett, fehér fagyöngyre épített egerészölyv-lak':

2015. december 29., kedd

Balaton-Somló

2015. 12. 27.

Ködben-köd felett'

Ezt a balatoni túrát már előre megbeszéltük; így Alexával, Mátéval és Csabival magabiztosan nekiindultunk a téli Balatonnak, Keszthelynek. Igazából ködben indultunk el, bízva abban, hogy előbb-utóbb elérkezik az időjósok által kiírt Napsütés'.
De kezdjük is a legelején. Menet közben az autóból megfigyeltünk a Kemenespálfa melletti erdő felett 1 erdei szalonkát. Jó kezdet.
Megérkeztünk Keszthelyre, a Csókakői-patak kifolyásához. Körbesétáltunk, eltöltöttünk kb. 1 órát a területen, de mindössze 3 bütykös hattyút, és pár kis kárókatonát láttunk csak. Úgy döntöttünk bemegyünk a városba, a part közelében csak akad több látnivaló. A sétánynál, mólónál, strandon néztünk így hát körül. Sajnos a köd nem nagyon ritkult, de azért mi nézelődtünk:
A Balatonhoz megfelelően rengeteg szárcsa, sok tőkés réce, jó néhány bütykös hattyú úszkált a part közelében. A réceféléket továbbá 30 barátréce, 4 kontyos réce és 9 kerceréce színesítette. A 3 búbos vöcsök mellett itt is sikerült kis kárókatonákat megfigyelni,  több mint 50 egyedet számlálhattunk a séta végén.
Hangulat...

Tőkés réce gácsér (Anas platyrhynchos)

Bütykös hattyú (Cygnus olor)

Barátréce (Aythya ferina)

Kerceréce (Bucephala clangula)

Búbos vöcsök (Podiceps cristatus)

Kis kárókatona (Phalacrocorax pygmeus)

A másik meghatározó madárcsoport a sirályoké. Sikerült megfigyelni 3 sárgalábú sirályt, 1 viharsirályt és 70 feletti dankasirályt. A dankák' közt véletlenül' sikerült lefotózni egy gyűrűs példányt is. Mint kiderült horvát madár, 2012 tavaszán gyűrűzték Zágrábban. 2012 tele óta a Keszthelyi-öbölben van, több megfigyelése is volt már...
Ezzel a "tipikus" balatoni madarak sorát be is fejezném. Megjegyzésnek még a pluszba megfigyelt érdekesebb madarak névsora: 1 jégmadár, 1 zöld küllő, 3 léprigó.
Dankasirály (Larus ridibundus)

'S65A' - a hátsó 4 éves dankasirály

Végül eme bejegyzésrészt lezárva, egy általam régen fotózott faj: házi veréb-banda a nádasban:
Házi veréb (Passer domesticus)
 
Délután 14:00 óra, fenn is vagyunk a Somlón; és ami a legfontosabb a köd felett is. A romnál hétágra' süt a Nap. Így nekikezdünk bámészkodni, keresni a madarakat. 1 hím hamvas küllő ül ki az egyik fára, a másikon 2 süvöltő nézelődik. Magasan 2 sárgalábú sirály tart D-nek. De mi a falakra, a talajra figyelgetünk: 5 havasi szürkebegy van porondon'. Ragyogó napsütés, fotózható madarak. Igazi feltöltődés...
Hamvas küllő (Picus canus) 

Havasi szürkebegy (Prunella collaris)

Keresd meg mind az 5öt!...

Szóval ezzel a furcsa, kettős hangulattal búcsúztunk a naptól; minket pedig a köd-rengeteg' felett hosszú V-betűben szálló 30egynéhány nyári lúd gágogással indított hazafelé... 

2015. december 25., péntek

Tanúhegyeken

2015. 12. 23.

Ság-Somló

Rögtön neki is ugranék az első helyszínünknek: Ság hegy. Szerettük volna elcsípni az általában itt éjszakázó vándorsólymot, de sajnos ez nem jött össze. Maradtak a kismadarak. Viszonylag sokan mutatták meg magukat annak ellenére; hogy ködös, reggeli időpontban nézelődtünk távcsöveinkkel. A kőris fákon 9 süvöltőt szúrtunk ki, miközben a tölgyekre felfutó borostyánokban fekete rigók keresgéltek. Az akácfák csúcsaira fenyőrigók ültek ki; a kökény-csipkebogyó-kecskerágó bokrokban fenyvescinegék és széncinegék keresgéltek. Egy rövid pillantás erejéig sikerült megpillantani 1 szőlőrigó is. Új fajom! Köszi Ság!
Megindultunk a Somlóra. Felkaptattunk a ragyogó napsütésben a romhoz. Ígéretesnek tűnt havasi szürkebegy-ügyben. Sajnos mégsem jött össze. Itt nagyobb csapat süvöltőbe, nagy-, ill. kis fakopáncsba akadtunk. Ekkor megkezdődött a vár elfoglalása'. Vastag köd-gomolyag tolakodott Ny-felől, mindaddig amíg eltűntek a szemeink elől a romok...Vártunk hátha kitisztul az idő. Eközben tovább nézelődtünk: 1 vörös vércse hím bukkant ki a köd-tengerből', ill. a tiszta égbolton 1 holló szállt odább hangos károgással.
Sajnos a begyek ismét elkerültek minket Csabival...

Ködös hangulat...

Vörös vércse (Falco tinnunculus)

Holló (Corvus corax)

2015. december 23., szerda

Kis-Séd

2015. 12. 21.

Gyenge téli séta

Ezen a napon is sétáltam egyet, kicsit nagyobb kört a tegnapinál: "Makkos", Kis-Séd, "Gyimóti-nádas".
A "Makkos" környékén főleg a kismadarak képviseltették magukat. Citromsármányok, zöldikék, meggyvágók üldögéltek a fákon; 2 szajkó rikácsolva reppent tova', de 1 nagy fakopáncs pár másodperc erejéig még tovább maradt. 12 fenyőrigó ücsörgött az egyik fűzfán, miközben alattuk 2 fácán tyúk osont' a nádasban.
Nagy fakopáncs (Dendrocopus major)

Ezek után rákanyarodtam a Kis-Séd töltésére. A mederben a nádat teljesen kikaszálták, az egykori tarlókat beszántották. Az itt felbukkanó életet' 1 szürke gém, 2 nagy kócsag, 1 kékes rétihéja hím és 1 nagy őrgébics képviselte.
Nagy kócsag (Egretta aba)

A szokásos hazafelé vezető utat lecseréltem a "Gyimóti-nádas" egyik vadcsapására. A fehér füzeken felettem legalább 30 balkáni gerle figyelt. Kiérve a nádból, egy egykori kukorica táblára értem, melyben bőven felnőtt a parlagfű. Nagy örömükre a magevő madaraknak. Kb. 200as tengelic-kenderike csapat forgolódott a tábla körül; míg a tagúton 100 mezei veréb bandázott.
Hazafelé menet a házak között 1 karvaly suhant át felettem, kár hogy nem sikerült lefényképezni...
Tengelicek (Carduelis carduelis) és Kenderikék (Carduelis cannabina)

Mezei veréb (Passer montanus)

2015. december 21., hétfő

Kaszáló

2015. 12. 20.

Nagyacsád

Borult ég, közepes DNy-i szél; 1 órás kiruccanás a falu határában: gyakorlatilag egy kaszálórétre, bízva a ragadózókban. Menetközben próbálkoztam kisebb-nagyobb nádas-bokros-gazos foltok mellett végig haladni, bízva ekkor is a kismadarak jelenlétében. Citromsármányok, széncinegék, tengelicek, nádi sármányok kíváncsiskodtak utánam.
 
Hangulat...

Végül megérkeztem a területre. A környező szilfa-sorról kb. 150 fenyőrigó rebbent tova, követve őket 3 egerészölyv. A rét felett gyorsan Ny-nak haladt 1 kékes rétihéja hím, de én mindeközben a vadászgató nagy őrgébicsre figyeltem. Közel 10 percen keresztül sikerült megfigyelnem; nagyon kitartóan szitált, kb. 2-3szor is egyhelyben, majd egy kisebb megszakítással újra kezdve. Sajnos a fények nem voltak a legjobbak, no meg a madár is eltűnt a szemem elől:
Nagy őrgébics (Lanius excubitor) 

A sétálgatás befejező fejezetét 1 gatyásölyv megjelenése jelentette. Bár elég messze volt, magabiztosan határoztam a fajt, hála világos mintázatának, ill. össze-nem téveszthető farok-sávjának.
Gatyásölyv (Buteo lagopus)

2015. december 18., péntek

Itt is-ott is

2015. 12. 05-06.

Acsád-Nóráp

Több kiruccanásom, 1-1 képe fog szerepleni ebben a bejegyzésben. Többször is voltam itt-ott, viszont vagy a rossz fények, vagy a gyenge faj-felhozatal miatt nem igazán született külön bejegyzésnyi beszámoló.
Szóval az első képen 1 ökörszem látható. Pápán, a kertünkben készítettem a képet. A hátsókertbe való kisétálás közepette látom, hogy ez a csöppnyi' madár kutat a kerítés mentén, így hát egy gyors kis telefon-hívóhang, aztán már kattintgattam is:

Ökörszem (Troglodytes troglodytes)

Nagyacsád, Ki-Séd mentén. Egy szerény, 1 órás kiruccanás. Az apró énekesmadarak folyton kísértek; tengelicek, erdei pintyek, kenderikék, széncinegék, citromsármányok, zöldikék, vörösbegyek. Ragadozómadarak közül 3 egerészölyv, és 1 vörös vércse képviseltette magát; továbbá felrebbent 2 fácán, és 2 nagy kócsag is. Ehhez a túrához tartozó képet 1 tarfejű őzbak képviseli. A Kis-Séd-ben ivott, amikor megleptem, de a kíváncsisága megállította egy fénykép erejéig:
Őz (Capreolus capreolus)

Nórápi halastó. Szintén 1 órányi nyugalom; rossz fényekben, borult-ködszitálós' időben. A halastavon 150 tőkés réce, 1 kerceréce tojó; 2 búbos vöcsök, 2 dankasirály úszkált. A nádasban barkóscinegék csilingelő' hangját hallottam, miközben a sekély vízben 1 kései gólyatöcs kutatott élelem után. 19 nagy póling kapott szárnyra a tó, ill. a legelő között.
Gólyatöcs (Himantopus himantopus)

Nagy póling (Numenius arquata)

És legvégül a Nemesszalók melletti lucernatábla. Kb. 30 egerészölyv, 1 vörös vércse és 1 kékes rétihéja hím. Ennyi jutott ebbe a bejegyzésbe...